Staff List

LEADERSHIP TEAM NEIL BARRETT Executive Principal
MARIE RAMSAY Head of School & DSL
JACQUI CHAPMAN Business Support Manager
BRIDGET DAFFERN Finance Manager
SOPHIE HALL Assistant Principal Inclusion; SENDCo; English Teacher; (Maternity Leave)
LEIGH SIDDON Assistant Principal Teaching & Learning; BTEC; Humanities
TEACHING STAFF JAMES ALLEN Instructor of Outdoor Activities
MARI BARRETT Instructor of Physical Education; Hair & Beauty
LEANNE CHURCH Teacher of Maths
CHRISTINE DENHEL Teacher of Science
NATE DOMINIQUE Teacher of English
CHRISTINA LOVEDAY Teacher of Maths
ZOE TURNER Teacher of English (Maternity Leave)
DANIEL HICKLING Instructor of Construction/Site Maintenance
DAWN JEYWRIGHT Teacher of Art & Design, Enterprise Lead
JAMES MCNEANEY Instructor of Catering
MEGAN MILES Unqualified Teacher of Art; Art Awards; Horticulture
ROBERT RICHARDS Teacher of English
KEVIN THOMPSON Instructor of Motor Vehicles
MATT WRIGHT Instructor of Science (KS3)
CALLUM YEATES Unqualified Teacher of Maths & English; Nurture
MENTORS GRAHAM SMITH Lead Inclusion Mentor
HOLLY EVANS Inclusion Mentor
LAURA GIDDINGS Inclusion Mentor/Assistant Psychologist
RYAN HAIRSINE Inclusion Mentor
LEE PINNER Inclusion Mentor
SELENA HOOKE Lead Intervention Mentor
LOUISE ELIE Learning Mentor
ENIOLA OLUWA Intervention Mentor
CHLOE PHILLIPSON Intervention Mentor
REBEKAH PHILLIPSON Intervention Mentor
DEBBIE WOOD Intervention Mentor
HLTAS KEVIN CROSS Nurture
TRUDI LISMORE KS3
KERRY SHERWOOD ICT
TEACHING ASSISTANTS DON AHEARNE  
OMAR ARELLANO  
JODIE BRUCASS  
ELORA DANIELS  Foundation (KS3)
DANIELLE JONES Assistant Psychologist - Nurture
VIKKI STARKEY
 DEANNA STEWART  
MOLLY STRUDWICK
MICHAEL WOODHOUSE  
DIETER ZAJAC  
THERAPEUTIC HOLLY AYLING Assistant Psychologist
NATASHA AYLES Trainee Counsellor
LOUISE BOWERS Chartered Forensic Psychologist
DIRK GRIFFIN Psychodynamic Counsellor
ANGELA HOUSTON Family Support Worker
CLARE HUGHES Trainee Forensic Psychologist
PHILLIPA WILLIAMS Senior Family Support Worker, DDSL
VICTORIA POTTS Clinical Lead & Psychological Therapist
IT STAFF LIAM BOYLE Senior IT Technician
ROBERT TITTL IT Support Technician
ADMIN STAFF ANITA HEWITSON

Executive Assistant to Executive Principal
Clerk to Trust & Governing Bodies (SA & BA)

SARAH BRIDGES HR Officer (Stephenson (MK) Trust)
BEVELEY LEWIS PA to HoS, Admin Officer Therapeutic/SEN
LYNN HARDWICK Finance Officer
LISA MADDIGAN

Business Support Administrator

VACANCY Exams Officer
VACANCY Receptionist
TRANSPORT STAFF DEREK ABBOTT Driver
ANDY BEEBEE Driver
IAN JONES Driver
ANDREW RICHARDS Driver
SITE STAFF TONY KEMPSTER Site Manager
CATERING STAFF SARITA HACK Catering Manager
DIANE CARTER Catering Assistant
SANDRA MCELENEY Catering Assistant